Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Atrakcje najstarszy polski dąb
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

Najstarsze polskie drzewo rośnie w woj. jeleniogórskim w Henrykowie Lubańskim i ma 1260 lat, jest to cis pospolity, czyli drzewo objęte ochroną już w roku 1423 (w Statucie Wareckim król Jagiełło zabronił wycinania cisów, był to jeden z pierwszych na świecie aktów ochrony przyrody).

Natomiast najstarszy polski dąb rośnie jakieś 6 km od centrum Kołobrzegu. Jest to dąb szypułkowy, który w roku 2000 został zbadany przez dendrologów. Jego wiek oceniono na 800 lat, czyli jest starszy niż prawa miejskie Kołobrzegu.

DĄB BOLESŁAW 810 LAT

Wiele wiarygodnych źródeł wymienia jako najstarszy dąb Chrobrego z Piotrowic w woj. zielonogórskim, jednak ma on "tylko" 740 lat.

Dlaczego tak często można trafić na mylne informacje podające inne dęby jako najstarsze?

Ponieważ Bolesław rośnie na terenach zajmowanych przez wojska ZSRR do roku 1992. Niedaleko znajduje się stare lotnisko wojskowe zbudowane jeszcze przez Niemców a po wojnie przejęte przez Rosjan. Łatwo to samemu sprawdzić wybierając się na wycieczkę rowerową (trasa prowadzi przez Ekopark do lotniska a potem dalej przez las aż do miejsca gdzie rośnie Bolesław). Zbliżanie się do tego miejsca było surowo zabronione, więc prawie nikt nie wiedział, że rośnie tu takie wiekowe drzewo, a właściwie dwa, bo kilka kilometrów dalej rośnie Warcisław (dziś ma ok. 650 lat).

Dlaczego właśnie tu rośnie się dębom tak dobrze? Prawdopodobnie tutejsze gleby w połączeniu z łagodnym klimatem tworzą idealne warunki wegetacji. Faktem jest, że  Pomorze Zachodnie zawsze było pokryte lasami bukowymi i dębowymi, a te z kolei stwarzały świetne warunki do hodowli świń, więc  świnki były popularne na tych terenach o czym świadczy sporo nazw rzek i miast wywodzących się od tych zwierząt np. rzeka płynąca przez Kołobrzeg nazywa się Parsęta - to wiedzą wszyscy - ale nawet mieszkańcy miasta są potężnie zaskoczeni słysząc, że w języku Słowian nazwa parsę oznaczała prosiaczka.

Na Pomorzu Przednim czyli w niemieckiej części Pomorza w miejscowości Ivenack rośnie dąb prawdopodobnie nieco starszy  od naszego, nazwany Ringeiche, który w roku 1996 został przebadany. Na tej podstawie jego wiek określono na ok. 900 lat.