Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Historia i zabytki
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

Jest coś szczególnego w tym mieście, co powoduje, że zawsze było i jest szeroko znane, zaczynając od czasów wczesnego średniowiecza.

Oto w roku 1000 na sławnym zjeździe w Gnieźnie podczas spotkania cesarza Niemiec Otto III i przyszłego króla Polskil Bolesława Chrobrego zapadła decyzja o utworzeniu 3 polskich biskupstw: w Krakowie, we Wrocławiu oraz w Kołobrzegu. Świadczy to o  jego randze u samego zarania dziejów.

W czasie gdy miasto należało do Niemiec było sławną twierdzą o której opowiadano legendy. Dlatego w czasie drugiej wojny światowej nakręcono film propagandowy pt. Kolberg, który nigdy nie wszedł do dystrybucji, bo wojna zdążyła się skończyć. Ten film był do czasów współczesnych najdroższą niemiecką produkcją filmową, kosztował 8,5 mln marek, bo nie liczono się z kosztami, np. do zdjęć w zimowym krajobrazie, które kręcono latem całymi wagonami sprowadzano sól, aby imitowała śnieg.

W czasie II wojny światowej miasto zostało tak doszczętnie zniszczone, że nie przewidywano jego odbudowy. Cegły z Kołobrzegu były wywożone koleją do innych miast. Nie zachowało się tu zbyt wiele zabytków, aby je odszukać najlepiej udać się na wycieczkę z przewodnikiem, albo poczytać o nich więcej w dziale zabytki

Lata 70 to czas rozkwitu. W odbudowanym mieście powstało znane uzdrowisko, do którego przyjeżdżali kuracjusze z całej Polski, zwłaszcza z Górnego Śląska.

Poza tym co roku odbywał się słynny Festiwal Piosenki Żołnierskiej transmitowany przez telewizję polską. Konferansjerkę prowadził Stanisław Mikulski a występowali m.in. Anna German, Maryla Rodowicz, Halina Kunicka, Halina Frąckowiak, Sława Przybylska.  Tu pierwsze kroki stawiała grupa 2plus1 z wielkim przebojem Czerwone Słoneczko, inne kolobrzeskie hity to oczywiście Powołanie Maryli Rodowicz lepiej znane od pierwszych słów "Gdy piosenka szła do wojska..." oraz Zupa grochowa Wojciecha Siemiona i Takiemu to dobrze Józefa Nowaka, Nie żałujcie serca dziewczyny Anny Jantar.

Obecnie sztandarową imprezą jest Sunrise Festival, czyli święto muzyki techno na które zjeżdżają się młodzi ludzie z całej Europy.

Dla wszystkich zainteresowanych przeszłością miasta od epoki Piastów po współczesności powstał właśnie ten dział ZABYTKI I HISTORIA. Tu znajdziecie podstawowe fakty ilustrowane zdjęciami, grafikami lub opatrzone linkami do stron źródłowych.

 

Visit Kolobrzeg Team zastrzega, iż zawarte w serwisie www,visitkolobrzeg.com informacje stanowią utwór w rozumieniu ustawy z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.