Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Historia i zabytki Muzeum Oręża Polskiego Focke-Wulf 190-F8/R1
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

Rankiem 4 marca 1945 z lotniska wojskowego im. Hindenburga w Bogenhagen / obecnym Bagiczu, wystartował myśliwiec Focke-Wulf z dwoma żołnierzami na pokładzie, młodym pilotem Horstem Stobbe i mechanikiem Johannesem Ewersem. Pod Kołobrzeg podchodziła już 45 Brygada Pancerna Gwardii i to prawdopodobnie z jej dział wystrzelono pocisk, który strącił samolot do morza.

O TYM FAKCIE NIE WIEDZIAŁ NIKT PRZEZ PONAD 45 LAT.

 

Dopiero jesienią roku 1991 nurkowie z Jednostki Wojskowej 3659 wydobyli wrak oraz ciała lotników, które w styczniu 1992 roku zostały uroczyście pochowane na kołobrzeskim cmentarzu wojennym, na którym spoczywają razem z 2 000 żołnierzy radzieckich i prawie 1 500 żołnierzami polskimi - na zdjęciu obok widać moment wydobycia jednego z ciał.

 

Poniżej mała galeria zdjęć wykonanych przez pana Jerzego Błażyńskiego w czasie wyciągania  samolotu z morza.

   


oraz zdjęcie silnika po konserwacji już w formie muzealnego eksponatu.

 

 

 

 

 

 

 

 Dużym zaskoczeniem był znakomity stan dokumentów i prywatnych przedmiotów, które zabrali ze sobą lotnicy, one również są obecnie częścią ekspozycji.

Niesamowite wrażenie robi widok przedmiotów, które blisko pół wieku leżały w wodzie a mimo to nie uległy zniszczeniu, to właśnie dzięki nim można było zidentyfikować ciała i zawiadomić rodziny żołnierzy.

Historia Focke-Wolfa i jego pilotów należy do najbardziej niezwykłych historii II Wojny Światowej.