Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Historia i zabytki Muzeum Oręża Polskiego Odział historii miasta
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

Mapa Lubinusa 2010-03-28 19:31:13

Podczas zwiedzania muzeum przy ulicy Armii Krajowej należy koniecznie wejść na pierwsze piętro, żeby zobaczyć oryginał jednej z najsłynniejszych map świata.

Kiedy na nią patrzymy jedyne co przychodzi do głowy to ŁAŁ!!!!

Autor Eilhardt Lubinus - matematyk, teolog, poeta i kartograf, człowiek równie zdolny co pracowity. Wykonanie mapy zajęło mu 6 lat, w tym czasie dokonał 5 793 obserwacji w plenerze!

Mapa Lubinusa jest imponująca pod wieloma względami:

  1. wielkości
  2. dokładności
  3. zawartej treści


WIELKOŚĆ 1,25 x 2,21m
Jak widać nie mieści się na zdjęciu, jest rzeczywiście ogromna. W tamtych czasach nie było aparatów fotograficznych, więc całość została wyryta przez Nikolausa Geilkerkkena  z Amsterdamu na 12 miedzianych płytach, z których każda ważyła 6 funtów czyli ok. 3 kg. Niestety, płyty nie zachowały się do naszych czasów, więc nie da się dodrukować oryginalnych map.


DOKŁADNOŚĆ
Lubinus był prekursorem nowoczesnych map z oznaczeniami dokładnymi do tego stopnia, że inaczej oznaczone były na nich lasy iglaste a inaczej liściaste. Oznaczone zostały nawet zamki i gospody.


BOGATA TREŚĆ
Opróczy typowego dla mapy rysunku terenu mapa Lubinusa zawiera bardzo dużo danych o Pomorzu. W centrum widzimy drzewo genealogiczne całego rodu książąt gryfickich władających Pomorzem. Na dole autor umiejscowił 7 tablic zawierających "Krótki opis Pomorza i rzeczy, których nie wolno zapomnieć". W prawym dolnym rogu są portrety żyjących wówczas książąt a całość otaczają dwie ramy. Pierwsza jest wąska i zawiera 353 herby wszystkich rodów szlacheckich. 22 pola zostały puste, ponieważ z nieznanych przyczyn Lubinus nie otrzymał wizerunku herbów. Drugą ramę tworzą widoki 49 miast wykonanych przez holenderskiego malarza Johanna Wofartha. Kołobrzeg widnieje w górnej listwie, drugi od prawej strony.

Kopie i oryginały mapy można spotkać w wielu muzeach Pomorza Zachodniego, nie tylko w Kołobrzegu, również w Świnoujściu, Trzebiatowie, Darłowie. Kopia zdobi również centrum handlowe Forum w Koszalinie.

Poniżej kopia ściągnięta ze strony muzeum w Szczecinie, jest w dość dużej rozdzielczości, więc może się chwilę ładować.

« Powrót do spisu