Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Historia i zabytki Pomniki
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

 

Macierzyństwo Pomnik Zaślubin Pomnik Sanitariuszki
Pomnik Tysiąclecia
Pomnik komandora
Mieszkowskiego

Patrząc na współczesne realizacje pomnikowe można powiedzieć, że ta dziedzina sztuki w Polsce najlepsze lata ma już za sobą. Szokujący jest fakt, ze mając na terenie kraju tyle niezwykłych, unikalnych, cenionych na świecie realizacji krajobrazowo - pomnikowych, w XXI wieku cofnęliśmy się estetycznie o lata świetlne, znów wznosząc brzydkie, banalne, wręcz prymitywne pomniki figuralne (jak setki posągów papieża, jak pomnik Ronalda Reagana w Warszawie i in.).

 http://bryla.gazetadom.pl/bryla/56,85301,11284754,Krajobrazy_pamieci,,5.html

 

MACIERZYŃSTWO

Twórca: Alina Ślesińska

Jaka wielka szkoda, że Kołobrzeg nie wie co ma, a nawet jak wie, to nie szanuje!
W ciemnym kąciku, od dziesięcioleci stoi sobie i po cichutku niszczeje wspaniałe dzieło sztuki autorstwa jedego z wielu zmarnowanych w Polsce rzeźbiarskich talentów - MACIERZYŃSTWO. Autorka czyli Alina Ślesińska była uczennicą Xaverego Dunikowskiego. W roku 1963 wystawiła swoje prace w Paryżu obok takich tuzów jak Gaudi a mimo to nie dała się zaćmić i zebrała pozytywne recenzje. Na fali sukcesu postanowiła wyemigrować do Londynu, gdzie niestety nie ułożyło się jej najlepiej i w roku 1969 musiała wrócić.
Jednak w Polsce też nie było dla niej miejsca, nie miała warunków do pracy, w roku 1971 wywieziono większość jej gipsowych prac w nieznane miejsce i ślad po nich zaginął. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że mamy w Kołobrzegu taki rarytas, niestety zapomniany .  Lokalna prasa (Głos Koszaliński z 11.12.2009) donosi, że miasto Kołobrzeg zamierza wydać 400 tys. złotych na zakup rzeźb do centrum. Szkoda, że z tej gigantycznej kwoty nie można uszczknąć 20 tys. na renowację Macierzyństwa.


Alina Ślesińska nie wykona już żadnych nowych prac, bo zmarła w biedzie i w zapomnieniu w roku 1993. Jej los bardzo przypomina inną wybitną rzeźbiarkę Katarzynę Kobro, która w latach 60 zarabiała na życie szyciem pluszowych zabawek.
Tylko społeczeństwo barbarzyńców nie dba o sztukę. W Kołobrzegu zniszczono już wystarczająco dużo cennych zabytków: wejście do Adabara, Batardeau, czy mozaikę na Klubie Garnizonowym. Nie pozwólmy, aby do tej niechlubnej listy dołączyło Macierzyństwo. Bardzo proszę o głosy na na forum.

POMNIK ZAŚLUBIN

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem stoi przy nadmorskiej promenadzie, która prowadzi od portu do spacerowego molo. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 3 listopada 1963 r. Jest on dziełem inż. arch. Wiktora Tolkina. Pomnik przedstawia oddział żołnierzy niosących sztandar opadający szeroką wstęgą ku ziemi. Figury żołnierzy są zróżnicowane, można się dopatrzeć postaci słowiańskich wojów, którzy zdobywali Pomorze Zachodnie pod wodzą książąt polskich: Mieszka I, Bolesława Krzywoustego. Opadająca flaga tworzy prześwit w rodzaju korytarzyka wychodzącego na morze - to symbol „okna na świat" jakim jest każdy port. Przejście na bezdechu z jednej strony pomnika na drugą przez to "okno" przynosi spełnienie wcześniej pomyślanego życzenia (warto spróbować). Na płytach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku. Zaślubiny odbyły się 18 marca 1945 roku, w tym samym dniu, w którym został zdobyty Kołobrzeg. Główna uroczystość nie odbyła się w miejscu gdzie stoi pomnik lecz na tarasie Fortu Ujście (obecnie latarnia morska). Akt zaślubin był przejawem determinacji w dążeniu do przyłączenia Pomorza Zachodniego do Polski, w czasie, kiedy nikt nie wiedział gdzie będzie przebiegać granica ani jaki będzie ostateczny kształt państwa polskiego.

  do góry

POMNIK SANITARIUSZKI

Na cokole artysta umieścił postać klęczącej dziewczyny podtrzymującej rannego żołnierza. Patrząc na twarz pomnikowej sanitariuszki niewielu turystów zdaje sobie sprawę, że widzi rysy prawdziwej osoby, która brała udział w walkach o Kołobrzeg. Szer. Ewelina Nowak poległa w marcu 1945r ściągając z pola walki rannego żołnierza. Na podstawie zdjęć artysta Adolf Cogel z Wrocławia odtworzył wizerunek sanitariuszki. Pomnik został odsłonięty 13 lipca 1980 roku w w strefie uzdrowiskowej miasta, przy ul. Gen. W. Sikorskiego.

 

 

 

POMNIK TYSIĄCLECIA

Pomnik powstał, aby upamiętnić zdarzenie sprzed ponad tysiąca lat. W roku 1000 w Gnieźnie doszło do spotkania polskiego księcia Bolesława Chrobrego z młodziutkim cesarzem Niemiec Ottonem III. Zapadła wówczas decyzja utworzenia 3 polskich biskupstw: we Wrocławiu, Krakowie i Kołobrzegu. Pomnik przedstawia figury władców, stojących po obu stronach rozdartego krzyża, będącego alegorią Polski
i Niemiec. Nad całością unosi się symboliczny gołąbek pokoju z gałązką oliwną. Pomnik powstał w pracowni artysty Wiktora Szostało w Saint Louis w roku 2000. W roku 2008 został wzbogacony o dwie dodatkowe postaci: Jana Pawła II i Benedykta XVI. W postument jest wmurowana tablica z nazwiskami sponsorów.

  do góry


POMNIK KOMANDORA STANISŁAWA MIESZKOWSKIEGO - pierwszego komendanta portu Kołobrzeg po II Wojnie Światowej
Autor: Romuald Wiśniewski
 

1903 narodziny w Piotrkowie Trybunalskim,
1919-20 jako gimnazjalista zaangażował się w wojnę polsko-bolszewicką.
1923 po powrocie z wojny w roku  zdaje maturę.
4 lata później kończył Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej w Toruniu z 8 lokatą
1930 absolwent francuskiej szkoły oficerów artylerii morskiej w Tulonie.

1935 w wieku 32 lat zostaje dowódcą kanonierki ORP Generał Haller, potem torpedowca ORP Ślązak, ORP Mazur. W Hawrze nadzoruje budowę stawiacza min ORP Gryf.
1937 I oficer artylerii na na ORP Grom i Błyskawica, członek komisji odbioru obu tych okrętów.

1939 podczas kampanii wrześniowej bierze udział w obronie przeciwlotniczej gdyńskiego portu, od 3 września dowodzi odcinkiem przeciwdesantowym na Helu. Po kapitulacji trafia do niemieckiej niewoli. Całą wojnę spędza w oflagach: X B Nienburg, XVIII B Spittal i II C Woldenberg.

1945 po zakończeniu wojny w  zostaje kapitanem portu Kołobrzeg.
1946 powołany do służby w Marynarce Wojennej w Gdyni, objmuje dowództwo flotylli trałowców, potem przeniesiony do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej na Oksywiu pełni obowiązki komendanta szkoły oraz jest dyrektorem nauk Wydziału Morskiego.
1947-50 kontradmirał oraz Szef Sztabu Głównego Marynarki Wojennej,
1949 dowódca Floty.

20 października 1950 aresztowany i poddany dwuletniemu śledztwu. Po procesie spisku komandorów skazany w 1952 na karę śmierci. Ówczesny prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski,
16 grudnia 1952 wykonanie wyroku śmierci w więzieniu Mokotowskim 
1956 decyzją Naczelnego Sądu Wojskowego uniewinniony.

Pomnik powstał z inicjatywy działaczy Ligi Morskiej i Rzecznej i został odsłownięty w 2007 roku podczas 75 obchodów Dni Morza w Kołobrzegu.

 

c