Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Historia i zabytki Zabytki
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

LISTA ZABYTKÓW

I LO im M. Kopernika Bazylika Konkatedralna Kościół Św. Jana Dworzec Kolejowy  Baszta Prochowa 
 ruiny baszty więziennej Pałac Braunschweigów  najstarszy most  łaźnia miejska   amfiteatr
 Kamienny Szaniec Fort Ujście Ratusz  wieża ciśnień  Fort Schilla
RATUSZ 2010-08-07 12:09:37

Pierwszy gotycki ratusz został wybudowany w XIV i stał do czasu wojen napoleońskich. Kiedy w roku 1807 Kołobrzeg oblegały wojska francuskie i polskie (oddziały pułkownika Sułkowskiego). W ostatnim dniu oblężenia ratusz został zbombardowany i zniszczony tak bardzo, że przetrwała tylko część piwnic i kilka kamiennych kolumn. Nowa siedziba władz miejskich powstała w latach 1829-32 wg projektu słynnego w Niemczech architekta Friedricha Schinkla. 

Budynek w stylu neogotyckim wygląda jak zamek z bajki: cały z czerwonej cegły z ostrołukowymi oknami i 6 wieżami zakończonymi blankami. Latem na dziedzińcu ratusza odbywają się imprezy kulturalne: koncerty, pokazy taneczne, teatralne i wiele innych.

Warto poszukać głowy Adebara znajdującej się na jednej ze średniowiecznych kolumn. Adebar był przywódcą powstania przeciwko miejskim rajcom w XVI w, prowadził także bujne życie towarzyskie i uwiódł wiele kołobrzeskich mieszczek, wszystko to razem doprowadziło go na szubienicę. W krótkim czasie po śmierci stał się postacią kultową, której legenda przetrwała do dziś. Podobno wystarczy dotknąć tzw. głowy Adebara i pomyśleć życzenie a spełni się ono, zwłaszcza jeśli dotyczy spraw sercowych.

A oto unikalne zdjęcia przedwojennego ratusza

widok ogólny gabinet burmistrza
sala magistratu sala rady miejskiej

« Powrót do spisu