Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Miasto Informacje
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

Kołobrzeg to 4 miasto województwa Zachodniopomorskiego pod względem wielkości.

Ludność: 45 000 mieszkańców

Średni dochód na mieszkańca w roku 2005 wynosił 2 253,80 zł

Powierzchnia: 25 km kw.

POŁOŻENIE
Nad otwartym morzem, u ujścia rzeki Parsęty,  90 km od raju rowerzystów, czyli wyspy Bornholm, 120 km od polsko - niemieckiej granicy w Świnoujściu.

PORT MORSKI
Port był czynnikiem miastotwórczym i głównym źródłem bogactwa miasta przez stulecia jego historii. Obecnie działa port handlowy, jachtowy,  rybacki, wojenny oraz  przystań pasażerska. 

Port handlowy wyraźnie traci na znaczeniu, obrót ładunkowy na poziomie 150 tys. ton stanowi zaledwie połowę obrotu osiąganego przed wojną.  

Flotę rybacką stanowi 117 jednostek i są to kutry pamiętające czasy państwowych zakładów przetwórstwa rybnego "Barka" i "Bałtyk". Smak makreli w sosie pomidorowym z tamtych czasów odnajdziemy dziś w konserwach "Superfisha", produkowanych w położonej 15 km od Kołobrzegu Kukinii. Port rybacki zmodernizowany w ostatnich latach ze środków Unii Europejskiej jest również atrakcją turystyczną, można kupić tam codziennie ryby świeże i wędzone.

UZDROWISKO
Dzisiejszy Kołobrzeg jest największym polskim uzdrowiskiem, na bazie którego powstaje zagłębie Wellness & SPA. Warunki są wymarzone: leczniczy klimat, położenie z dala od przemysłu i zanieczyszczeń wielkich miast, własne złoża bogactw naturalnych wykorzystywanych w kuracji i kosmetyce i oczywiście nowe hotele  3, 4 i 5 gwiazdkowe, które w radosnej konkurencji oferują wysoki standard w korzystnej cenie.

To oczywiste, że Kołobrzeg żyje z turystyki i lecznictwa a byt prawie wszystkich mieszkańców (blisko 50 tys.) jest zależny od rozwoju tego rynku, dlatego staramy się promować nasze miasto oraz dopasować usługi do oczekiwań i potrzeb gości.

PODZIAŁ MIASTA
Można wyodrębnić 4 podstawowe części a liniami podziału będą rzeka Parsęta (czerwona linia) dzieląca miasto na lewy i prawy brzeg, oraz linia kolejowa zaznaczona czarną kreską, dzieląca miasto na część północną i południową.

lewy brzeg Parsęty część północna

Dawna dzielnica parkowa z przedwojenną zabudową domków jednorodzinnych. W czasach PRL ta część miasta miała charakter gospodarczy, mieściły się tu zakłady przetwórstwa ryb, bazy transportowe i hurtownie. Obecnie dostrzeżono turystyczny potencjał tej dzielnicy a zwłaszcza jej pięknej plaży odznaczonej w tym roku Błękitną Flagą. Tutaj znajduje się również cukiernia rodziny Gumowskich, gdzie wypiekane są słynne kruche babeczki z budyniem.

 

prawy brzeg Parsęty część północna

Jest to pas nadmorski obejmujący park i dzielnicę uzdrowiskową (sanatoria, ośrodki, nowoczesne hotele SPA). Sporo tu atrakcji turystycznych: korty tenisowe, kręgielnia, molo, latarnia morska, promenada, amfiteatr sporo lokali gastronomicznych typu smażalnie, kawiarnie, lodziarnie itp., poza tym  sklepy z burszytynami, pamiątkami. Nie brak również dobrych restauracji takich jak Pod Winogronami  czy Pergola (z widokiem na morze). W najbardziej wysuniętej na wschód części stoi Sanatorium Arka, z obrotową kawiarnią gastronomiczną na ostatnim piętrze.

lewy brzeg Parsęty część południowa wraz z wyspą Solną

dzielnica mieszkalna, zabudowana willami oraz nowo powstałymi osiedlami mieszkaniowymi. Wiele domów zamienia się w sezonie na pensjonaty i można tam korzystnie wynająć pokój. Ta część miasta jest mniej znana turystom a wielka szkoda, bo sporo tu ciekawych rzeczy np. zbytkowa aleja platanów czy niezwykły budynek LO im. M. Kopernika w czystym stylu Bauhausu. Na wyspie Solnej jest dostępne źródełko z kołobrzeską solanką, można spróbować, ale raczej ostrożnie - słone!

 

prawy brzeg Parsęty część południowa

centrum miasta i jednocześnie jego najstarsza część, tutaj został lokowany Kołobrzeg w roku 1255, tu znajdują się perły architektury czyli ratusz i bazylika, tu wreszcie są sklepy, kawiarnie restauracje. W samym centrum są tylko dwa  hotele: Hotel Centrum i New Skanpol. Mimo długiej historii miasto nie posiada zbyt wiele starych budynków - w czasie II wojny zabudowa legła w gruzach w ok 90%, w latach 80 ubiegłego wieku rozpoczęła się odbudowa miasta w dawnym stylu. Od tamtej pory powstała tzw. Nowa Starówka, czyli budynki inspirowane dawnym stylem ale wg współczesnych projektów kołobrzeskich architektów.

Nie można zapomnieć o Budzistowie, czyli miejscu gdzie tysiąc lat temu powstał słowiański gród - pierwszy Kołobrzeg. W roku 1255 prawdziwe miasto zostało założone w miejscu gdzie stoi ratusz a dawny gród przekształcił się w wieś, zwaną aż do końca II Wojny Światowej Altstadt czyli w tłumaczeniu Stare Miasto.