Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Rozrywka i kultura Galeria sztuki współczesnej
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W KOŁOBRZEGU została powołana 1 lutego 1988 roku uchwałą Miejskiej Rady Narodowej. Do tej pory w galerii odbyło się już ponad 150 ekspozycji dzieł znakomitych artystów m.in. Władysława HASIORA, Zdzisława BEKSIŃSKIEGO, Jerzego DUDY-GRACZA, Józefa SZAJNY, Antoniego FAŁATA, SALVADORA DALI, Chrisa NIEDELTHALA.

SIEDZIBA: parter prawego skrzydła ratusza

Galeria oprócz wystaw prowadzi również działalność edukacyjną (lekcje dla dzieci i młodzieży) i wydawniczą (katalogi, ulotki, plakaty).  

 

GODZINY OTWARCIA: codziennie oprócz poniedziałków, niektórych świąt i przerw na przygotowanie nowej wystawy w godz. 10 - 18 (zimą 10 - 17)

AKTUALNA WYSTAWA MALARSTWO 

AUTOR: WLASTIMIL HOFMAN
wernisaż: 09.07 | godz.19.00
czas trwania wystawy 09.07 - 08.08.2010

Wlastimil Hofman - urodził się w Karlinie koło Pragi jako najmłodsze dziecko Czecha i Polki. Kiedy miał 8 lat rodzina przeprowadziła się do Krakowa, gdzie w roku 1896 rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych u Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Należał zarówno do Towarzystwa Artystów Czeskich jak i Polskich. W 1905 roku powstał obraz "Spowiedź", który przyniósł mu sławę. 1907 jako pierwszy Polak otrzymał nominację na członka wiedeńskiej Galerii Secesji. W latach 1914-1920 mieszkał w Pradze i Paryżu, potem wrócił do Krakowa.
Po wojnie spędzonej na tułaczce po Bliskim Wschodzie, osiedlił się w Szklarskiej Porębie i utrzymywał się z malowania portretów.

W jego twórczości widać wpływ Jacka Malczewskiego - nauczyciela i przyjaciela. Oprócz portretów tworzył dzieła o tematyce religijnej, antycznej, fantastycznej i baśniowej. Był również autorem scen rodzajowych z życia górali i wizerunków chłopów, w których akcentował folklor i dekoracyjności strojów.