Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Sport i rekreacja Ścieżki rowerowe
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

Masa Krytyczna Praktyczne rady
   

Trasa Rowerowa R10

Przez Kołobrzeg przebiega międzynarodowa trasa rowerowa R10. Projekt jest jeszcze w trakcie realizacji i docelowo ma połączyć wszystkie nadbałtyckie miejscowości.

W roku 2010 powstał odcinek łączący Dźwirzyno z Kołobrzegiem i obecnie trasa o długość ponad 20 km i przebiega od Dźwirzyna przez Kołobrzeg aż do Ustronia Morskiego. Trasa jest łatwa (wzniesienia terenu do 10 m) i bardzo malownicza, przebiega przez tereny chronione Natura 2000 oraz przez kołobrzeski Ekopark.

odcinek Dźwirzyno - Grzybowo:
łączna długość - 5959 m
nawierzchnia: asfalt

Ścieżka biegnie malowniczymi lasami wzdłuż brzegu morza Bałtyckiego od miejscowości Dźwirzyno aż do planowanego odcinka, który realizowany będzie przez Miasto Kołobrzeg na wysokości ulicy Zachodniej. Ścieżka oświetlona.

odcinek Grzybowo - Kołobrzeg
łączna długość  - 2000 m
nawierzchnia: mineralna

W pełni oświetlona trasa rowerowa przechodząca przez byłe tereny wojskowe wzdłuż morza Bałtyckiego, ale w pewnym oddaleniu od plaży. Ścieżka kończy się w zabytkowym parku im. Jedności Narodowej w zachodniej części miasta Kołobrzeg. Mniej więcej w środku przebiegu trasy, przecina ją ciąg pieszo - rowerowy z osiedla Radzikowo III do morza.

 Kołobrzeg

W Kołobrzegu ciągle przybywa ścieżek rowerowych, bo podczas remontu każdego odcinka drogi jest od razu wyznaczana przestrzeń dla rowerów. Ich powierzchnia jest zróżnicowana, często jest to tylko wydzielony pas na ulicy, ale najważniejsze, że coraz łatwiej poruszać się po mieście rowerem.

  • ciąg pieszo-rowerowy z osiedla Radzikowo nad morze - długość 1337 m
  • trasa przez nadmorski Park Zdrojowy
  • trasa w kierunku na Białogard
  • trasa w kierunku na Zieleniewo

 

odcinek Podczele - Sianożęty
łączna długość  - 1005 m
nawierzchnia: kostka brukowa

Początek tego odcinka jest w Podczelu - dzielnicy Kołobrzegu, gdzie do roku 1992 stacjonowały oddziały radzieckiej armii i gdzie funkcjonowało lotnisko wojskowe. Podczas przejazdu można zwiedzać puste hangary i przejechać pasem startowym o długości 2 km.

odcinek Sianożęty - Ustronie Morskie
łączna długość  - 2 883 m

Ścieżka łączy się w Ustroniu Morskim z Międzynarodowym Szlakiem Pieszym E-9 ciągnącym się wzdłuż całej Europy od miejscowości Brest we Francji aż do Braniewa w Polsce. Ponadto ścieżka rowerowa łączy się z Błękitnym Szlakiem Pieszym prowadzącym do najstarszych dębów w Polsce: 800-letniego dębu „Bolesław” oraz 640-letniego dębu „Warcisław”.

Masa Krytyczna w Kołobrzegu

rusza w każdy ostatni piątek każdego miesiąca

zawsze o godz. 18:00

zbiórka: Skwer Pionierów (centrum miasta, fontanna przed Liceum Ekonomicznym) 

 


Praktyczne rady:

ROWEREM PO JEZDNI:

  • rowerzysta powinien jechać prawą częścią pasa ruchu lub poboczem
    • rower w ciągu dnia nie musi mieć włączonych świateł. Światła obowiązują od zachodu do wschodu słońca, w tunelu oraz w czasie mgły
    • zabroniona jest jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach
    na przejeździe dla rowerzystów kierującemu rowerem zabrania się wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd, zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny
    • na ulicy obowiązuje zasada ograniczonego zaufania - nie można zakładać, że inni uczestnicy ruchu zachowają się zgodnie z przepisami.
    • podczas wykonywania manewrów np. skrętu w lewo warto nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą, aby stwierdzić, czy cię widzi i rozumie twój zamiar
    • za miastem w miejscach gdzie nie ma chodników rowerzysta opiekujący się dzieckiem jadącym na rowerze (w wieku do 10 lat) może jechać lewą stroną jezdni na takich zasadach jak piesi.
    słuchanie muzyki przez słuchawki jest w czasie jazdy ulicą WYJĄTKOWO NIEBEZPIECZNE, bo znaczna część informacji o zbliżającym się pojeździe dociera do rowerzysty przede wszystkim dzięki dźwiękom.

 

ROWEREM PO CHODNIKU

  • korzystając z chodnika pamiętaj, że bezwzględne pierszeństwo przysługuje pieszym
  • kierujący rowerem ponosi odpowiedzialność za wszelkie kolizje na chodniku, dlatego należy jeździć ostrożnie i powoli
  • jazda po chodniku jest dozwolona tylko w dwóch przypadkach: gdy towarzyszy nam dziecko do lat 10 oraz gdy na ulicy wzdłuż której biegnie chodnik obowiązuje zakaz jazdy rowerem (zazwyczaj jeśli na jezdni dopuszczona jest prędkość większa niż 60 km/h a chodnik ma szerokość co najmniej 2 m.