Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Atrakcje
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

ścieżka zdrowia źródełko solankowe    

ŚCIEŻKA ZDROWIA

Lokalizacja: park nadmorski w dzielnicy uzdrowiskowej.

Ścieżka zdrowia została otwarta we wrześniu 2008 roku, ale nie jest całkowitą nowością, bo powstała na bazie swojej poprzedniczki, zbudowanej jeszcze za tzw. głębokiej komuny, która z upływem lat uległa kompletnej dewastacji. Nowa ścieżka jest nowoczesna i posiada certyfikat Ministerstwa Zdrowia. Jej nawierzchnię pokrywa żwir i naturalne kamienie, posiada 18 drogowskazów, 16 tablic instruktażowych oraz przyrządy do wykonywania ćwiczeń.

 

ŹRÓDEŁKO SOLANKOWE

Na Wyspie Solnej, niedaleko portu jachtowego (patrz mapka poniżej) znajduje się jedyne dostępne dla turystów źródełko solankowe. Kiedy jest sezon na ogórki kręci się tu zawsze sporo ludzi z plastikowymi butelkami, którzy czekają w kolejce aby zaczerpnąć solanki. Przepis na kołobrzeski specjał jest ten sam od stuleci: w kamionkowy garnek albo szklany słój nakładamy koper, czosnek, ogórki i zalewamy solanką. Łatwe, prawda?

Ogórki z solanki smakują doskonale, ale sama solanka jest OBRZYDLIWIE SŁONA, więc jeśli chcecie jej spróbować to najlepiej zmoczyć wierzch dłoni i polizać. To w zupełności wystarczy, żeby poczuć co to jest smak solanki, w której zawartość soli wynosi ok. 5% czyli w 100 gramach solanki 5 gram to czysta sól. Dla porównania dodam, że woda w Bałtyku ma zasolenie w wysokości 7 promili, czyli w 100 gramach morskiej wody jest tylko 0,7 grama soli.

W kołobrzeskim muzeum w oddziale na ulicy Gierczak znajduje się beczka z solą wyprodukowaną tradycyjną metodą, można zobaczyć, że nie jest ona biała, tylko ma kolor łososiowy.

Aby dowiedzieć się więcej o metodach produkcji i znaczeniu solanki dla Kołobrzegu zapraszam na stronę o historii miasta.

c

 

 

 

 

c