ścieżka zdrowia | źródełko solankowe |
ŚCIEŻKA ZDROWIA
Lokalizacja: park nadmorski w dzielnicy uzdrowiskowej.
Ścieżka zdrowia została otwarta we wrześniu 2008 roku, ale nie jest całkowitą nowością, bo powstała na bazie swojej poprzedniczki, zbudowanej jeszcze za tzw. głębokiej komuny, która z upływem lat uległa kompletnej dewastacji. Nowa ścieżka jest nowoczesna i posiada certyfikat Ministerstwa Zdrowia. Jej nawierzchnię pokrywa żwir i naturalne kamienie, posiada 18 drogowskazów, 16 tablic instruktażowych oraz przyrządy do wykonywania ćwiczeń.
![]() |
![]() |
Na Wyspie Solnej, niedaleko portu jachtowego (patrz mapka poniżej) znajduje się jedyne dostępne dla turystów źródełko solankowe. Kiedy jest sezon na ogórki kręci się tu zawsze sporo ludzi z plastikowymi butelkami, którzy czekają w kolejce aby zaczerpnąć solanki. Przepis na kołobrzeski specjał jest ten sam od stuleci: w kamionkowy garnek albo szklany słój nakładamy koper, czosnek, ogórki i zalewamy solanką. Łatwe, prawda?
Ogórki z solanki smakują doskonale, ale sama solanka jest OBRZYDLIWIE SŁONA, więc jeśli chcecie jej spróbować to najlepiej zmoczyć wierzch dłoni i polizać. To w zupełności wystarczy, żeby poczuć co to jest smak solanki, w której zawartość soli wynosi ok. 5% czyli w 100 gramach solanki 5 gram to czysta sól. Dla porównania dodam, że woda w Bałtyku ma zasolenie w wysokości 7 promili, czyli w 100 gramach morskiej wody jest tylko 0,7 grama soli.
![]() |
W kołobrzeskim muzeum w oddziale na ulicy Gierczak znajduje się beczka z solą wyprodukowaną tradycyjną metodą, można zobaczyć, że nie jest ona biała, tylko ma kolor łososiowy.
Aby dowiedzieć się więcej o metodach produkcji i znaczeniu solanki dla Kołobrzegu zapraszam na stronę o historii miasta.
c
c