Visit Kołobrzeg

Wersja polska Deutsche version Strona główna | Mapa strony |
Szukaj: 
Strona główna Bornholm Natura
Interaktywna mapa

Pajacyk.pl - Polska Akcja Humanitarna

PREHISTORIA

Wyspę tworzą dwie przylegające do siebie płyty tektoniczne, które wypiętrzyły się z wody w okolicach równika a następnie przesuwały się na północ do miejsca gdzie są dziś. Części północna i środkowa powstały  z granitu i gnejsu, są to jedne z najstarszych skał w Europie, pozostałą część południową tworzą piaskowce i wapienie.
Do niezwykłego zdarzenia doszło w roku 2000, pewna dziewczynka biorąca udział w kursie geologicznym znalazła 2 centymetrowy ząb Dromaosaurusa, co stało się naukową sensacją, Był to dowód, że 130 mln. lat temu teren wyspy zamieszkiwały drapieżne dinozaury.
Na wygląd wyspy duży wpływ miał lodowiec, który dwukrotnie przeszedł przez wyspę przed 15  i 12 tys. lat i pozostawił po sobie doliny szczelinowe, malownicze głazy narzutowe i wygładzone pagorki granitowe.

FLORA

Wyspa Bornholm jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi, gdzie obok kredowych urwisk, rozciągają się rajskie plaże pokryte tak delikatnym piaskiem, że używano go w całej Europie do produkcji klepsydr. Drzewa porastające wyspę zostały zasadzone przez człowieka, pierwotnie całą wyspę pokrywały wrzosowiska.

KLIMAT

Jest niezwykle łagodny, najzimniejszy miesiąc to styczeń ze śr. temp. 0 °C. Od maja do sierpnia przez 300 godzin świeci słońce, opadów jest niewiele, zamiast tego jest wysoka wilgotność powietrza dochodząca do 90% a to oznacza, że damska skóra nie wysycha i cały czas nawilża się w sposób naturalny.
Podobnie jak w Kołobrzegu wieją tu silne wiatry, ich siła jest wykorzystywana do ekologicznej produkcji energii elektrycznej. Bornholm posiada 60 turbin wiatrowych i kolektory do ogrzewania wody. W parku wodnym Joboland woda jest podgrzewana do temp. 22 °C.